Brassland Česko / Technické nástroje / Tolerance a uložení
Zadejte rozměr a toleranční třídu nebo uložení — H7, g6, H7/g6, H7/p6 — a získáte mezní rozměry, úchylky a charakter uložení podle ISO 286-1:2010. Navíc tabulky všeobecných tolerancí ISO 2768.
Pro soustružené mosazné tyče a CNC díly. Tabulku uložení ISO 286 použijte k volbě dvojic hřídel/díra pro sestavy, tabulku stupňů IT pro skutečnou šířku tolerančního pole při daném rozměru a ISO 2768 pro netolerované rozměry na výkrese.
Zadejte jmenovitý rozměr a toleranční třídu — např. 8 + H6 — nebo celé uložení jako H7/g6 a získáte mezní rozměry a charakter uložení. Výpočet podle ISO 286-1:2010 / ISO 286-2:2010 (aktuální vydání, ověřeno v červnu 2026).
Pokrývá Ø0–500 mm, stupně IT1–IT16, písmena úchylek D–P / d–p včetně H, h, JS, js (velká písmena = díra, malá = hřídel). Lisované třídy r, s a vyšší — zeptejte se našich techniků.
| Uložení | Druh | Charakter | Typické použití u soustružených mosazných dílů |
|---|---|---|---|
| H7/g6 | S vůlí | Otočné těsné / posuvné | Vřetena, vedené čepy, rotující hřídele vyžadující přesné uložení |
| H7/h6 | S vůlí | Středicí / posuvné | Středicí osazení s vůlí, díly montované ručně |
| H8/f7 | S vůlí | Otočné volné | Pouzdra, mazaná ložiska, volnější otočná uložení |
| H11/c11 | S vůlí | Volné | Velká vůle, svařence, nekritické sestavy |
| H7/k6 | Přechodné | Lehce pevné | Středěné díly vyžadující přesnost, ale s občasnou demontáží |
| H7/n6 | Přechodné | Těsné | Nalisované středěné díly, lehký přenos síly bez prokluzu |
| H7/p6 | S přesahem | Lisované | Vložky, pouzdra & čepy držené přesahem |
| H7/s6 | S přesahem | Silně lisované | Trvalá lisovaná uložení, montáž smrštěním nebo lisováním |
Šířka tolerančního pole pro daný jmenovitý rozměr. Díra H7 = 0 až +IT7; hřídel h6 = 0 až −IT6. U ostatních písmen přičtěte základní úchylku.
| Jmenovitý rozměr (mm) | IT6 | IT7 | IT8 | IT9 | IT11 |
|---|---|---|---|---|---|
| přes 3 do 6 | 8 | 12 | 18 | 30 | 75 |
| přes 6 do 10 | 9 | 15 | 22 | 36 | 90 |
| přes 10 do 18 | 11 | 18 | 27 | 43 | 110 |
| přes 18 do 30 | 13 | 21 | 33 | 52 | 130 |
| přes 30 do 50 | 16 | 25 | 39 | 62 | 160 |
| přes 50 do 80 | 19 | 30 | 46 | 74 | 190 |
| přes 80 do 120 | 22 | 35 | 54 | 87 | 220 |
Příklad: díra Ø20 mm H7 = 20,000 / 20,021 mm (0 až +21 µm). Hřídel Ø20 mm g6 = 19,993 / 19,980 mm (−7 až −20 µm), výsledkem je uložení s vůlí — otočné těsné.
Platí pro rozměry bez samostatně předepsané tolerance. Standardně pracujeme ve třídě střední (m); přesnější třídy na vyžádání.
| Jmenovitá délka (mm) | Jemná (f) | Střední (m) | Hrubá (c) | Velmi hrubá (v) |
|---|---|---|---|---|
| 0.5 to 3 | ±0,05 | ±0,1 | ±0,2 | — |
| přes 3 do 6 | ±0,05 | ±0,1 | ±0,3 | ±0,5 |
| přes 6 do 30 | ±0,1 | ±0,2 | ±0,5 | ±1,0 |
| přes 30 do 120 | ±0,15 | ±0,3 | ±0,8 | ±1,5 |
| přes 120 do 400 | ±0,2 | ±0,5 | ±1,2 | ±2,5 |
| přes 400 do 1000 | ±0,3 | ±0,8 | ±2,0 | ±4,0 |
Typická přesnost soustružené mosazi: běžně držíme IT7–IT8 na průměrech a ISO 2768-m nebo přesnější na délkách; kritické prvky umíme držet v IT6 / ±0,005 mm s měřením v průběhu výroby. Uveďte uložení nebo toleranci na výkrese a naceníme podle ní.
Reference: ISO 286-1:2010 & ISO 286-2:2010 (GPS — systém kódu ISO pro tolerance lineárních rozměrů; aktuální vydání), ISO 1829 (výběr tolerančních polí), ISO 2768-1 (všeobecné tolerance — délkové & úhlové rozměry), ISO 2768-2 (geometrické tolerance; zrušena v roce 2021, nahrazena ISO 22081). Hodnoty ověřeny podle Machinery's Handbook. Viz náš průvodce tolerancemi.
Velké písmeno + stupeň = díra (H7), malé písmeno = hřídel (g6). Písmeno určuje polohu tolerančního pole (základní úchylku), číslo jeho šířku (stupeň IT). H je základ soustavy jednotné díry: dolní mezní rozměr leží přesně na jmenovitém rozměru. Tedy Ø20 H7/g6 → díra 20,000–20,021, hřídel 19,980–19,993: vždy malá vůle.
Otočné/posuvné → H7/g6 nebo H8/f7; ručně montované středicí → H7/h6; pevné nebo nalisované středicí → H7/k6 nebo H7/n6; trvalá lisovaná uložení (pouzdra, čepy, závitové vložky) → H7/p6 a vyšší. Nezapomeňte na vedlejší účinek lisování: nalisováním pouzdra se jeho otvor zúží o ~70–90 % přesahu — otvor předepisujte pro stav po montáži.
Tolerované prvky určují cenu. Naše běžné možnosti u soustružené mosazi jsou IT7–IT8 na průměrech a obecně ISO 2768-m, u kritických prvků držíme IT6 / ±0,005 mm s měřením v průběhu výroby — ověřeno na souřadnicovém měřicím stroji (CMM) a optickým měřením. Přesné třídy předepisujte jen tam, kde to vyžaduje funkce; kalkulačka výše přesně ukazuje, co vám každá třída přinese.
Poslední revize: září 2026. Výstupy kalkulačky jsou odhady; u zakázek, kde na tolerancích závisí nákupní rozhodnutí, je ověřte podle platné normy a svého výkresu.
Uveďte materiál, tolerance a množství (2D/3D výkres nebo STEP). Výrobce v Jamnagaru, Indie — export do více než 40 zemí, ISO 9001 / 14001 / 45001.
Poptávka a kontakt: stránky v angličtině.
Vyrábí Brassland
Potřebujete díly z tohoto materiálu? Nabízíme CNC soustružení mosazi a dlouhotočné soustružení podle výkresu – ISO 9001, dodávky do ČR a do celé EU.
Zaslat poptávku →